Beveik 19000 vadovų uždirba mažiau nei minimalus darbo užmokestis
19000 – būtent tiek verslų vadovų uždirba mažiau nei minimalų daro užmokestį, kuris šiemet siekia 924 Eur. Už tokį atlyginimą joks specialistas nesutiktų dirbti. Ir tai yra beveik dvigubai daugiau nei prieš 4 metus, nes 2010 metais tokių vadovų buvo apie 10000.
Tiesa ta, kad didžioji dalis tokių vadovų yra patys ir tų verslų savininkai, kurie, iš pirmo žvilgsnio, puikiai moka skaičiuoti. Ir netgi jeigu nemoka sau labai mažo darbo užmokesčio, vis vien moka daug mažiau nei galetų. Todėl vietoje darbo užmokesčio, nuo kurio mokami didžiausi mokesčiai, jie renkasi išsimokėti sau lėšas kitais būdais. Dažniausiai taikomi lėšų išsimokėjimo būdai verslo savininkui, kai jis yra pats įdarbintas savo versle, yra trys:
- Darbo užmokestis. Tai yra, ko gero brangiausias būdas išsimokėti lėšas, nes yra apmokestinamas virš 40%: 19,5% – privalomasis sveikatos draudimas, 20% – gyventojų pajamų mokestis, 3% – antros pakopos pensijų fondo įmoka, 1,77% – socialinio draudimo įmoka.
- Dažnas galvoja, kad šis būdas yra pakankamai „pigus“, nes dividendų išsimokėjimas kainuoja tik 15% mokesčių. Bet pamiršta, kad dividendams išsimokėti įmonė turi pirmiausiai dirbti pelningai. Tada pelnas yra apmokestinamas 15% (retais atvejais 5%). O tik po pelno mokesčio likusi dalis gali būti išmokėta dividendais, sumokėjus dar 15%.
- Pajamos natūra – pajamos, kurios yra gaunamos ne pinigine išraiška, bet kitomis prekėmis bei paslaugomis – turtas arba gautos paslaugos. Tokių pajamų sąrašas yra ribotas ir turi būti pagrįstas.
Kaip sako daugelis verslinnkų, verslo pradžioje atlyginimas jo įkūrėjams nėra prioritetas. Visos verslo pajamas yra vėl investuojamos į įmonės ateitį.
Tačiau labai svarbu nepamiršti, kad dėl mažo oficialaus atlyginimo stipriai nukenčia asmeniniai finansai ir socialinės garantijos. Tai galima ir net labiau būtina kompensuoti, išnaudojant verslui suteikiamą lengvatą juridiniams asmenims drausti gyvybės draudimu arba kaupti pensiją darbuotojų naudai, nemokant nuo šiems poreikiams skiriamų lėšų su darbo santykiais susijusių mokesčių bei pelno mokesčio. Tai reiškia, kad papildomai prie atlyginimo galima mokėti į atskirai asmens vardu sudarytas sutartis net iki 25% nuo jūsų atlyginimo iki mokesčių atskaitymo, kurie nėra apmokestinami.
Kas gali pasinaudoti lengvatą?
- Dirbantieji pagal darbo sutartį.
- Įmonių savininkai ir akcininkai, jeigu jie yra ir įmonės darbuotojai.
- VšĮ darbuotojai, jeigu juridinio asmens pagrindinis pajamų šaltinis nėra paramos ir subsidijos.