Šalta 2022 metų žiema ne tik Lietuvoje, bet pasaulio finansų rinkose. Bijoti, ar išnaudoti?

14 Gru 2022

Šalta 2022 metų žiema ne tik Lietuvoje, bet pasaulio finansų rinkose. Bijoti, ar išnaudoti?

Pinigai – svarbu, visi tai suprantame, ypatingai kai jų trūksta. Tačiau turime suprasti labai svarbų dalyką apie pinigus. Neužtenka pinigus gauti, reikia mokėti juos išlaikyti ir padidinti. O tai yra visiškai skirtingi įgūdžiai.

Taigi, trys svarbiausi dalykai apie pinigus:

  • Uždirbti;
  • Išlaikyti;
  • Padidinti.

UŽDIRBTI.

Kad uždirbtumėte didesnę pinigų sumą, turbūt reikia turėti gerą intuiciją, optimizmą, gerą veržlumo dozę, nebijoti rizikuoti ir veikti. Ir, be abejonės, dažnai jūsų sėkmę, ko gero, nulems laimingas atsitiktinumas.

IŠLAIKYTI.

Tačiau pinigams išlaikyti reikia gebėjimų, kurie yra absoliučiai priešingi aukščiau išvardintiems. Turite būti taupūs, nesielgti ekspromtu ir bijoti, kad galite uždirbtus pinigus prarasti. Apie taupymo įgūdžius galite paskaityti kituose mano straipsniuose iš serijos Taupymo ABC.  Taip pat turite suprasti, kad pinigams išlaikyti arba prarasti kartais reikia tik kažkurios force majeure aplinkybės, kurių yra buvę nemažai ir kurių niekas negalėjo numatyti: rugsėjo 11-oji, nekilnojamojo turto burbulo sprogimas 2008 m., koronaviruso pandemija, karas Ukrainoje.

Nuolat sakome: žmogus planuoja, o Dievas juokiasi. Net neabejoju, kad prieš kiekvieną iš šių įvykių daug kas turėjo visiškai kitokį planą, kuris staiga sugriūvo. Bendrauju kasdien su daugeliu žmonių. Patikėkite, beveik kas antras jaunas žmogus pasakoja man apie savo planus sukurti verslą, kuris generuos nuolatines dideles pajamas ateityje. Tačiau tikrai ne kiekvienam pasiseka realizuoti savo svajones. Todėl svarbu ne tik turėti planą – svarbu turėti planą, jeigu planas eitųsi ne pagal planą.

PADIDINTI.

Toks planas gali būti jūsų ilgalaikis periodinis investavimas, kuris pagrįstas sudėtinių palūkanų kaupimo principu. Sudėtinių palūkanų kaupimo matematika prieštarauja intuicijai. Tai ne didžiausių grąžų gaudymas, ne greitas uždarbis, o nepertraukiamos grąžos uždirbimas kuo ilgesnį laiką. Ypatingai svarbu išlikti nepralaužiamu ir atkakliu „krizių“ metu. Nes sudėtinės palūkanos veikia tik tada, kai savo turtui leidžiate augti metų metus, atlaikote visus nenuspėjamus pakilimus ir nuosmukius. Tik kai kaupiate nepertraukiamai ilgą laiką, sudėtinės palūkanos padarys savo stebuklą.

„Meškų rinka“, kurią dabar išgyvename, yra pirkimui patrauklus ekonomikos ciklas (priešingai nei jums galbūt sufleruoja jūsų smegenys). Tokį reikia ypatingai išnaudoti, nes jis dar ilgai nebesitęs. Didieji investuotojai žino pagrindinę investavimo taisyklę: krenta – pirk, auga – parduok. Ir nebandykite gaudyti „dugną“.

Todėl keli svarbūs ir paprasti patarimai:

  • Jeigu norite išlikti turtingi, svarbiausias gebėjimas tam – nuosekliai laikytis plano, nepaisant rinkos svyravimų.
  • Nebandykite gaudyti „dugną“. Geras investavimas – nebūtinai didžiausios grąžos uždirbimas, o pakankamai geros ilgalaikės grąžos uždirbimas kuo ilgesnį laiką.
  • Investavimas – tai įgūdis, bet sėkmingo investavimo paslaptis – laikas.
  • Mokykitės iš profesionalų. Warren Buffet pataria: „Būk alkanas, kai kiti bijo“.
  • Jums graudu mokėti įmokas, kai fondai raudonuoja? Keista, juk nesigraudinote pernai (nors būtų labiau logiška), kai jie žaliavo ir pirkote už aukščiausias kainas. Mokėkite toliau, o dar geriau – padidinkite savo įmokas.
  • Nedarykite didžiausios klaidos – nenutraukite sutarties, nukritus fondams. Laukite.
Grįžti atgal